sobota 27. apríla 2024

K čomu ťa Pán volá?

 


       Skupina ľudí, odborníkov v stavebníctve, prechádzala starou historickou budovou. Prišli k malým dverám, do ktorých ústilo schodisko. Dvere boli staré, unikátne, no zamknuté. Ktosi poznamenal, že ísť ďalej by predstavovalo riziko. Za nimi je malý balkón, no ten už staticky nevyhovuje.

       Boh svojich povoláva ku kňazstvu. Ukazuje im staré, unikátne dvere. Kristovo kňazstvo ešte stále mladých motivuje. Deje sa tak už dvetisíc rokov. Dvere ku kňazskému povolaniu sú akoby protirečivé. Na jednej strane počuť Ježišovo pozvanie: „Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí.“ (Mk 1, 17) Na druhej strane akoby otriasol istotami kandidáta, keď hovorí: „Syn človeka, nemá kde hlavu skloniť.“
(Mt 8, 20) Ktorý je najlepší spôsob umožňujúci vstup do kňazskej služby?

1.)         Prijať Krista a svojím životom sa s ním čo najviac stotožniť.

Ak by niekto povedal, „musím sa s týmto faktom zmieriť,“ je to málo. Zmieriť sa je možné s prehrou. Zmieriť sa je možné so situáciou, ktorá nie je priaznivá. Ide o bolestivé prijatie takej situácie, ktorá nám veľkú radosť nerobí. Prijatie vstupu do služby oltára má mať iné parametre. Nemá to byť cesta trýznenia ani seba, ani iných. Zmieriť sa s faktom povolania je vyhovujúce možno pre začiatočníkov cesty. Je to primerané pre úvodnú časť, ktorá má byť odrazovým mostíkom k vyššej méte, t. j. k radostnému prijatiu tej cesty, ktorú môže stanoviť iba Boh. Bez radostného prijatia povolania chýba dôležitý prvok spokojnosti v kňazskej službe.

2.)         Keď hovoríme o povolaní, musí byť každému jasné, že týmto krokom sa v živote niečo končí, niečo sa zanecháva.

        Sú isté skutočnosti, s ktorými sa musí kandidát rozlúčiť. Pri rôznych debatách mnohí rečníci strácajú niť. Zamotávajú sa do vlastných slov, a potom zabudnú, aká bola východisková téma. Pýtajú sa: „Kde som to skončil?“

Pri vstupe do kňazskej služby nie je dôvod vracať sa k pôvodnému štýlu života. Kňazstvo otvára nové témy, nové skutočnosti, nové poznanie, nové horizonty, ktoré doteraz akoby neexistovali.

V katolíckych novinách je článok venovaný slovenskému kňazovi, ktorý pôsobí ako misionár vo Francúzsku. Hovorí, že pri novom poslaní sa človek musí akoby znova narodiť. Musí spoznávať iných ľudí, a to novým, Kristovým pohľadom. Pritom sa očisťuje, zbavuje sa vlastného ega a učí sa žiť pre iných. Pokiaľ má ambíciu konať a žiť pre iných, spĺňa dôležité kritérium, ktoré sa javí ako jedno z poznávacích znakov zdravého povolania.

3.)         Pri ohlasovaní evanjelia treba nájsť akoby nový zmysel života.

Táto služba môže byť výsledkom toho, že si kandidát „urovnal“ v hlave mnohé skutočnosti. Boh zvykne veľa vecí v človekovi rozvíriť, ale dokáže pomôcť aj s ich uložením na správne miesto. Služobník oltára si s pomocou Ježiša, ktorý ho povolal, ukladá najmä to, čo dostal od Pána pri vzájomnej komunikácii. Je to dôležité preto, lebo aj on bude pomáhať iným, aby si všetky dôležité podnety zo života správne usporiadali z hľadiska dôležitosti pre spásu.

       Kľúč na správne uloženie je v evanjeliu. Tí, ktorí ho písali pri Ježišových nohách alebo pri nohách apoštolov. Tento božský zdroj je nespochybniteľný a je zárukou toho, že čoho sa evanjelium dotkne, všetko sa usporiada správne.

 

       Vo veľkej budove, v sídle rôznych inštitúcií, je veľa dverí. Niekedy je problém nájsť tie pravé. Modlime sa za to, aby bolo dosť tých, ktorí ich nájdu a otvoria Kristovi, ktorý klope a čaká. Sú to dvere unikátne a staticky neotrasiteľné. Tí, ktorí sú povolaní, nájdu ich aj v temnote a ruchu tohto sveta.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára