sobota 22. marca 2025

(Ne)hynúť a robiť pokánie

  

          V slovenčine sa relatívne často vyskytuje slovo – hynúť. V akom význame?  Vtedy, keď sa stane tragédia, nešťastie alebo hovoríme takto

o vojakoch, ktorí v boji „zahynuli“. Hynúť sa dá aj postupne. Keď človekovi chýba niečo dôležité, postupne hynie. Tento výraz sa občas používa aj vtedy, keď chceme vyjadriť veľkú túžbu človeka po niečom: „hyniem“ pre to, aby som to dosiahol....

Ježiš nás v evanjeliu presviedča o tom, že je dôležité, aby sme konali pokánie: „... ak nebudete robiť pokánie, ...zahyniete.“ (Lk 13, 5) Človek nevie, kedy sa môže stať nešťastie a kedy kto a ako zahynie. Ale to isté platí v prípade, že niekto hynie postupne, napríklad devastačné hynutie vo viere. V každom prípade, pokánie je tou najlepšou prípravou na večnosť, ale aj liekom pre tých, ktorí hynú a možno ani o tom netušia. Ako sa táto prax prejavuje?

1.) V Holandsku udržiavajú na Nový rok starý zvyk. Desaťtisíce ľudí – otužilcov –

pri teplote sotva pár stupňov nad nulou – sa ponorí do studenej vody. Hovoria, že nie si Holanďan, ak to neurobíš aspoň raz v živote. Ide o symboliku zdravia a nového života.

Nie si kresťan v určitom slova zmysle, ak neurobíš v živote pokánie. Tu nejde iba o vonkajšiu a telesnú symboliku, ale o vedomú činnosť, v rámci ktorej chceš zadosťučiniť za svoje hriechy. Na to nestačí okúpať sa v mori, aby ťa tento úkon povzbudil k lepším zásadám v živote. Umyť sa a prebrať sa k životu – to sú dôležité prvky života, po ktorých človek túži, lebo sú nevyhnutné. „Umyť sa“ duchovne vodou milosti vo sviatosti pokánia je nevyhnutnosťou preto, aby sme precitli a prebrali sa k novému životu.

          Mnohí poznáme pocit, keď niekto z našich blízkych podstúpil operačný zákrok. Veľmi nám záleží na tom, aby sme vedeli to, čo sa s ním a okolo neho deje. Preto s veľkou úľavou počujeme z úst hodnotenie hodnoverného človeka: „Už sa prebral!“ Znamená to veľa. Je tu nádej, že sa bude zotavovať a vrátiť sa k životu. Otvorme sa možnostiam nového života! Pomôžeme aj iným prebrať sa k možnostiam života podľa evanjelia.

 

 

 

2.) Pred niekoľkými dňami som si vypočul komentár v SRo. Autor sa zaoberal

skutočnosťou, podľa ktorej Európa zaostáva za Amerikou a Čínou v zavádzaní internetovej siete piatej generácia. Odporúčanie znie: „Pridajte plyn, zrýchlite, lebo biznis nemôže byť statický, musí ísť vpred, a to rýchlejšie ako dnes!

Čo to urobí s človekom? Premietne sa to do ešte rýchlejšieho štýlu života, ešte viac divokejšieho a možno zničujúcejšieho. Na rýchlosť sme do určitej miery zvyknutí. Chceme rýchle informácie, rýchlu a pritom kvalitnú službu, rýchle odpovede, rýchlu opravu toho, čo sa pokazilo, rýchle premiestnenie sa z bodu A do bodu B... Vodiči poznajú diaľnice a rýchlostné cesty. Chceme rýchly priebeh sv. omše, zrýchlenú prípravu na prijatie sviatostí a rýchle vymanenie sa z dosahu Cirkvi, aby sme mohli žiť svojím životom, bez dosahu, morálnej autority. Čo toto robí s našou vierou? Urýchľuje ju a prehlbuje? Skôr sa viera stráca a sype sa ako z deravého vreca. Pokánie má tú cenu zlata. Aj to by sme chceli urýchliť a urobiť z neho rýchlu formalitu. Potom to nie je pokánie, ale fraška.

3.) Hirošima. 6. augusta 1945 zhodili Američania atómovú bombu na toto mesto.

Okamžite zahynulo 80 000 ľudí. Ďalších 170 000 v ďalších rokoch na následky. Na Hirošimu zhodili bombu, ktorá mala názov „Little boy“ – „Malý chlapec“. 

Do dejín vstúpil malý chlapec. Izaiáš o ňom hovorí: „...chlapček sa nám narodil, daný je nám syn, na jeho pleci bude kniežatstvo...“ (Iz 9, 5). Neprichádza, aby ničil, s výnimkou hriechu, ktorý sa udomácnil vo svete. On: „Nalomenú trsť nedolomí, hasnúci knôtik nedohasí, kým neprivedie právo k víťazstvu.“ (Mt 12, 20) On, Ježiš, je našou motiváciou na pokánie. Neprišiel, aby nás bombardoval zákonmi ako farizeji (viažu ťažké, až neúnosné bremená), ale priniesol a zveľadil jediný potrebný zákon – zákon lásky, ktorým sa prezentoval on sám. (Mt 23, 4) Pokánie konajme v duchu lásky „malého chlapca“ – Ježiša z Nazareta, ktorý je očakávaným Mesiášom a ktorý jediný je darom trvalého pokoja.

 

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára