piatok 3. januára 2025

Čo nás môžu naučiť Vianoce?

Istý uznávaný pedagóg spomínal na svoje začiatky. Keď začínal, niektorí jeho poslucháči-študenti na vysokej škole sa mu priznali, že  mu zo začiatku nedôverovali a mysleli si:"Čo už nás môže tento naučiť?!" Po čase, však, názor zmenili, lebo pedagóg ich zaujal. Koľkokrát sa stane, že si o niekom pomyslíme niečo podobné:"Čo mi chceš povedať také, čo už neviem alebo čo som nepočul?!"

Pri jasliach Ježiša z Nazareta stoja jednoduchí ľudia: Mária-jeho matka, Jozef-jeho pestún, prípadne pastieri...Hocikto z ľudí sa môže pri pohľade na túto scénu v srdci pohoršiť a povedať:"Čo už len títo chudobní ľudia mi môžu povedať k otázke mojej viery?!" No, hĺbavejší človek bude uvažovať inak. Pochopí, že tí, ktorých spomína evanjelium, nie sú iba úctyhodné historické postavy , ktorých drevené či plastové vyobrazenia vyťahujeme na konci Adventu na stôl pod vianočný stromček. Oni sú studnicou podnetov, ktoré nám každý rok ponúka Cirkev v Božom slove a v liturgickom slávení.Čo si môžeme všimnúť tento rok?

1.,"A všetci šli dať sa zapísať, každý do svojho mesta" /Lk 2,3/. Cisár Augustus vydal nariadenie, aby sa vykonal súpis ľudí, lebo sa chcel dozvedieť fakty o počte obyvateľstva. Poslúchnuť museli všetci. Mohli si myslieť čokoľvek, ale tento administratívny úkon splniť museli. A to aj vtedy, keď bol spojený s namáhavým cestovaním a prerušením každodenných povinností. A ľudia šli. Nechceli mať opletačky s úradníkmi a tak nastala veľká migrácia obyvateľstva. Chceli mať pokoj. 

Prečo šli Jozef s Máriou do Betlehema? Lebo ľudstvo potrebovalo Pokoj. V Betleheme sa mal narodiť Mesiáš, ktorého prorok Izaiáš nazval Kniežaťom pokoja /Iz 9,5/. Na svet mal prísť Pokoj, ktorý neznamená-dajte mi všetci pokoj! Ale: ja vám prinášam pokoj, ja sám som Pokoj, ktorý potrebujete, aby ste napredovali vo veci spásy. Ľudstvo tento Pokoj dlhodobo očakávalo. 

Mnohí z nás sa priznajú, že mali vo svojej viere fázu, keď navštevovali bohoslužby a prijímali sviatosti len preto, aby mali pokoj. Nie je vylúčené, že ani po rokoch sa tejto nálepky nezbavili. Len, aby bol doma pokoj. Ale viera v Boha je aj o tom, aby bol pokoj v duši a aby sa naplnil zmysel života. Tento Pokoj, ktorý sa dnes v Betleheme narodil, potom odovzdávame ďalej.

2.,"Mária zachovávala  všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich" /Lk 2,19/. Určité veci si zvykneme niekam uložiť, lebo majú napr. sezónny charakter. Vtedy na ne prestaneme myslieť a na čas nás nebudú zaujímať. Stávajú sa takto súčasťou akéhosi súkromného archívu. Sú dobre uložené, sú po ruke, keby niečo...Ale, zachovať niečo, to má iný význam. Zachovať znamená, že ich udržiavame v pohotovosti a na bode varu...

Pred časom vysielali v TV zaujímavý dokumentárny film. Vedci- vulkanológovia t.j. tí, ktorí skúmajú sopky a ich činnosť, študovali činnosť istej sopky, ktorá sa javila ako nefunkčná. Použili dron, ktorý spustili až do hĺbky a kamera zachytila bublanie a vrenie nepokojnej hladina lávy v spodnej časti krátera. Sopka je činná, lebo tam prebiehajú určité neklamné procesy. 

Viera v Boha má obsahovať takéto " vrenie " v hĺbke duše. Ak je tam pravidelný prísun Božieho Slova, potom tá naša viera môže mať správne parametre. Zachovávať posvätné udalosti na spôsob Márie, znamená udržiavať vieru " na žive ".

3.,"Pastieri sa potom vrátili a oslavovali a chválili Boha za všetko, čo  počuli a videli, ako im bolo povedané"/Lk 2,20/. To, čo zažili, boli pre nich životné udalosti. Nič dôležitejšie už nezažili. Boli to situácie, ktoré sa vymykali z bežného rámca života. 

Astronómovia nás občas upozorňujú na neobvyklé výjavy, ktoré sa objavia na oblohe. Často ide o úkazy, ktoré ľudstvo uzrie iba v intervaloch niekoľkých rokov alebo desaťročí alebo ešte zriedkavejšie. Vymykajú sa z rámca bežného pozorovania oblohy. Mnohí ľudia si dajú o tom vedieť slovami:"Musíš to vidieť!". 

Čo ti dáva viera v Boha? A odpoveď znie, že to musíš  vidieť a zažiť. A to nie hocijako, povrchne a unudene, ale tak živo a presvedčivo, ako sa to stalo pastierom. Určite si všímali každý detail, či drobnosť, keď udalosti líčili iným alebo keď sa o tom zhovárali medzi sebou. Viera by mala mať aj dnes podobné parametre. Prežívať spásonosné udalosti tak, ako keby sa stali práve dnes a  nasmerovať život tak, aby bol týmito udalosťami vyživovaný, či sýtený.Preto Vianoce nikdy nevyblednú a nestratia hĺbku pre tých, ktorí hľadajú atmosféru pokoja a komunikáciu so živým Bohom. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára