Obyčajne je to tak, že človek, ktorý si plánuje dovolenku, nájde si vopred niekoľko tzv. silných bodov. Ide o miesta či lokality, ktoré chce navštíviť a preskúmať.
Doslova pred niekoľkými hodinami sme slávili tajomstvo Ježišovho vykupiteľského diela. Veľkonočné trojdnie a aj oktáva s ním spojená, to sú silné body našej viery. Čo nám rezonuje najviac z týchto posvätných udalostí? Ktoré miesta sú také dôležité, že sa treba k nim vrátiť a skúmať trocha hlbšie, ako čokoľvek iné na svete?
1.,Getsemanská záhrada. Ide i miesto, ktoré bolo Ježišovi blízke. Chodieval tam s učeníkmi a zdržiaval sa tam aj vo chvíľach jeho zatknutia. Modlil sa tam a vnútorne pripravoval na to, čo ho čaká.
Každý človek potrebuje svoju Getsemanskú záhradu t.j. miesto, ktoré si obľúbi, vracia sa tam a zbiera silu, aby vydržal skúšky života. Ide o vzácne chvíle komunikácie s Bohom, lebo iba od neho môžeme dostať silu a motiváciu konať užitočné veci. Patria tu celkom obyčajné veci, ktoré však môžeme svojou obetavosťou premeniť na skutky smerujúce do Božieho kráľovstva. Vždy, keď sa modlime, keď pozdvihneme myseľ od každodennej rutinnej záťaže k Bohu, môžeme povedať, že sme našli to Getsemani, ktoré sa stáva zdrojom novej sily.
2.,Kalvária. Miesto Ježišovho umučenia a smrti. Ide o posvätné miesta, ktoré sú pre kresťanov mimoriadne dôležité. V duchu vidíme kríž, ktorý vyčnieva nad všetky ostatné body tejto lokality.
Koľkokrát konštatujeme: to je kalvária! Nemyslíme na horu s týmto názvom, ale na niečo mimoriadne náročné, na nejakú činnosť, ktorá nás zamestnáva a dáva zabrať našim silám. Je vhodné, aby sme vtedy mysleli na vrch Kalvárie, kam dovliekli Ježiša a ukrižovali ho. Mali by sme spojiťsvoje trápenia a kríže s tými, ktoré prekonal Pán vo svojej smrteľnej agónii. Jeho utrpenie prinieslo úľavu celému svetu, lebo ním zadosťučinil svojmu Otcovi za naše hriechy. Aj naše utrpenie môže priniesť úľavu niekomu, za koho obetujeme svoje skúšky života. Môžeme v to dúfať, lebo tá Ježišova obeta bola najčistejšia. Tá naša, ak z nej čerpá silu, môže sa očistiť od všekých ľudských nánosov a môže sa stať príspevkom pre náš večný život.
3.,Zmŕtvychvstalý Kristus v spoločenstve učeníkov. Niet sa čo čudovať, že ich nanavštívil. Boli to jemu najbližší a oddaní ľudia. A navyše-mal s nimi ďalekosiahle plány. Hoci vtedy ešte o tom nevedeli. Najprv museli prijať a uveriť, že naozaj vstal zmŕtvych. Vo veľkonočnom období hovorievame v liturgii-Pán naozaj vstal zmŕtvych! Nestačí, keď povieme, že vstal. Musíme tam vložiť slovo-naozaj. Aby neboli nijaké pochybnosti, aby bolo jasné, že z tejto pravdy Cirkev nikdy neustúpi.
Musíme uveriť, že Ježiš triumfoval nad smrťou a nad akýmkoľvek zlom. Máme pred sebou dlhé veľkonočné obdobie, v ktorom musíme neustále opakovať-on naozaj vstal. A keď vstal on, prečo by sme nemali povstať k novému životu my, ktorí sme v jeho víťazstvo uverili a denne sa o ňom presviedčame. Lebo denne zdolávame skúšky a aj tú najťažšiu, keď vyprevádzame blízkych na večnosť. Bolesť nad stratou človeka dokážeme vydržať len vďaka kvôli svojej viere v Ježiša, ktorý prekonal smrť.
Kristus navštívil svojich učeníkov, aby ich posilnil vo viere. Mali strach, lebo vedeli, že je mŕtvy a nevedeli čo ďalej. Zmŕtvychvstalý prichádza aj k nám, lebo chce dať nášmu životu nový zmysel. Chce, aby sme prekonali svoje žiale a žili v pokoji a radosti pre perspektívu jeho kráľovstva, ktoré pre nás pripravil.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára