sobota 7. decembra 2024

Vplyv púšte

Azda najťažšie motocyklové preteky sú Rallye Dakar. Preteká sa v púšti v nesmierne tvrdých podmienkach. Dokonca niektoré z etáp týchto pretekov vyústili do tragédie, keď niektorý zo štartujúcich zahynul.  Tí, ktorí preteky  absolvovali viackrát, hovoria, že sa tam dá veľmi ľahko zablúdiť. A to napriek tomu, že majú k dispozícii špičkovú navigáciu. Môže sa stať, že napr. osem pretekárov , ktorí idú spolu, po čase sa rozdelia a každý ide iným smerom. A každý je presvedčený, že ide správne a neomylne. Nie všetci sa dokážu správne zorientovať. Púšť môže človeka pomýliť.

Na púšti sa kedysi správne zorientoval istý muž, o ktorom hovorí evanjelium :" ...na púšti zaznel Boží hlas nad Jánom synom Zachariáša" /Lk 3,1-6/. Tento mladý muž strávil celý svoj krátky život na púšti, až kým sa nedostal do nemilosti vtedajšej vrchnosti a následne bol násilne umlčaný. Aké impulzy nám prichádzajú z púšte, teda z prostredia, ktoré Ján Krstiteľ dôverne poznal? 

1.,Liturgia hodín nám v jednom hymne pripomína: "Hľa, z púšte hlas už zaznieva..."Je to paradox, lebo z púšte väčšinou počuť krik, ktorý nepripisujeme človeku, ale divej zveri. To je pre púšť a život na nej charakteristické.

 A zrazu sa dozvedáme, že z púšte zaznieva hlas. Hlas človeka-Božieho muža. Táto skutočnosť znamená, že púšť pozemského života sa kultivuje. Hlas nám pripomína, že sa priblížili časy Mesiáša, Vykupiteľa, ktorý prináša radostnú a nádejnú perspektívu budúcnosti. Kultivovaný znamená-vychovaný, pestovaný, formovaný. Evanjelium- náuka Ježiša Krista vychováva všetkých, ktorí sa pre jeho prijatie otvárajú. Podľa týchto myšlienok sú kresťania t.j. tí, ktorí prijali Pána Ježiša ako Mesiáša, najlepšie "vychovaní" a pripravení pre Božie kráľovstvo. O tom nás poúča sv. Pavol, keď píše:" ...zjavila sa Božia milosť na spásu všetkým ľuďom a vychováva nás, aby sme sa zriekli bezbožnosti a  svetských žiadostí a žili v tomto veku triezvo, spravodlivo a nábožne..." / /Tit 2, 11-12/. Výchovný charakter evanjelia by mal viditeľný na živote každého, koho život je inšpirovaný Ježišom Kristom.

2.,Každý líder v spoločnosti, ktorú vedie a spravuje , vyžaduje pozornosť. A domáha sa jej rôznymi prostriedkami. Lukášovo evanjelium spomína viacerých: Tibérius, Pilát, Herodes, Filip, Lyzaniáš, Annáš a Kajfáš...Všetci títo vyžadovali poslušnosť a pozornosť. Robili to prostredníctvom zákonov a noriem, ktoré neboli vždy spravodlivé. Ján Krstiteľ ohlásil príchod Mesiáša, ktorý bude tiež vyžadovať pozornosť, úctu ba dokonca poklonu. Ale nie cestou násilia, ale cestou vnútorného oslovenia človeka. 

V dnešnej dobe nadobúda veľký význam slovo recenzia. Ide o posudok, či hodnotenie nejakého diela. Skôr, ako si kúpime knihu alebo pozrieme nový film, prečítame si recenzie o tom diele. Iné recenzie pochádzajú od odborníkov a iné od laikov, ale majú určitý vplyv na naše rozhodnutie. Až potom povieme-to je niečo pre mňa...! 

Do Božieho slova sa treba dobre začítať a skúmať recenzie, ktoré akoby publikovali určití ľudia svojim životom. Povrchnosť nám veľmi nepomôže. Božie slovo treba skúmať hlbšie. Nestačí iba povedať, čo sa mi páči a čo nie. Treba skúmať, čo alebo kto naplňa môj život pokojom , silou a schopnosťou rozlišovať medzi dobrom a zlom. Až potom sme schopní úprimnej poslušnosti a pozornosti voči Tomu, ktorý nám prináša spásu.

3.,Ján Krstiteľ z katedry púšte prevoláva: "Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky!" Tu nejde o prírodu ani o skúmanie terénu. Ján cituje proroka Iziáša preto, aby vyzval ľudí k tomu, aby urobili všetko preto, aby bol Ježiš z Nazareta pre nich prijateľný ako Mesiáš. 

Často počujeme, že niekto povzbudzuje iného slovami:"Urob už konečne , niečo so sebou!" Naráža na to, že je nespokojný s jeho vlastnosťami, postojom k niektorým situáciam alebo ho vyzýva urobiť v určitej veci viac ako doteraz. 

Urob niečo so sebou, aby si bol bližšie k Ježišovi.

 Nám na Slovensku sa veľmi s diaľnicami nedarí. Desaťročia meškáme a naši susedia už sú blízku hraníc so svojimi diaľnicami a čakajú , kým sa napojíme my.

 Boh tak veľa pre nás urobil, a čaká, kým sa s ním spojíme dôvernejšie, vernejšie, pravdivejšie. Cirkev nám vychádza v ústrety cez možnosti Adventu. Vianoc, či Jubilejného roku. Prihovára sa nám, aby sme niečo so sebou urobili, aby sa naša viera nestala biblickou stavbou, ktorá je postavená na piesku /Mt 7,24-27/....Viera potrebuje pevný základ a nikde inde ako v Ježišovi ho nenájdeme.

Ján Krstiteľ prežil svoj život na púšti. Odtiaľ išiel už iba do väzenia, ktoré sa stalo jeho popraviskom. Svet často chápeme ako väzenie, v ktorom sa odohrávajú naše každodenné povinnosti. Púšť vo vlastnom slova zmysle nemusí byť pre nás riešením. Ale miesta duchovného rastu áno. Znova objavme chrám, znova nájdime modlitbu a dôvernú silu Božieho slova. Všetko to, čo nás urobí a uschopní prijať myšlienku Ježišovho kráľovstva a čo nás na tejto ceste udrží.  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára